image/svg+xml
image/svg+xml

Üniversitemiz, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'nin açılışına katıldı

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ve beraberindekiler Türkiye'nin en büyük kütüphanesi olan Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nin açılışına katıldı.

Türkiye'nin en büyük kütüphanesi olma niteliği taşıyan Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ve çok sayıda davetlinin katılımıyla açıldı. 

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ile birlikte Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Yazıcı, Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü öğretim elemanları Doç. Dr. Burcu Umut Zan, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Altay, Dr. Öğr. Üyesi Huriye Çolaklar ve Arş. Gör. Nuri Taşkın’ın açılışına katıldığı törenle birlikte, 125 bin metrekare kapalı alanda 4 milyon basılı, 120 milyonun üzerinde elektronik yayın ile 550 bin e-kitap ile nadir eserlerin yer aldığı Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi hizmete girmiş oldu.

7 gün 24 saat açık tutulacak kütüphanede, ayrıca 100 farklı ülkeden 134 farklı dilde basılı kitap ile 120 milyon makale ve rapor, uzunluğu 201 kilometreyi bulunan raflarda yer alacak.

Dünyanın sayılı kütüphaneleri arasında yer alacak kütüphane ile duyduğu gururu aktaran Rektör Uzun, “Her gün gelişme, kalkınma yolunda ilerliyor ve yeni mesafeler kat ediyoruz. Bu doğrultuda, ülke olarak 2023 hedefi ile 2051 ve 2071 vizyonları ile gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda ortaya konulan eserlerden büyük gurur duymaktayız. Aydınlık yarınları inşa etmek üzere çıkılan bu yolda her eserin ve bunun için ortaya konulan azami gayret için müteşekkiriz. Geçmişten gelen birikimleri muazzam eserlerle geleceğe taşındığı için, milletimizin ve tüm insanlığın hizmetine sunulduğu için kıvanç içindeyiz. Bu düşüncelerle Dünya’nın sayılı kütüphaneleri içinde yer alan eseri milletimize kazandıran, ülkesi için durmaksızın çalışarak hakikat aşkıyla dolu, okumanın ve bilimin kıymetini bilen gençler yetişmesi için çalışan Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca bu müstesna eserin kazandırılmasında emeği geçen, eser bağışlayan herkese de sundukları katkılar dolayısıyla teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. 
  • Üniversitemizde Diplomalar Adrese Teslim Ediliyor

  • Üniversitemiz 3 yılda 3 bin 879 üniversiteyi geride bıraktı

  • YÖK DESTEK BURSLARI KAPSAMINA FELSEFE PROGRAMI DA ALINDI

  • Fakülte Yönetim Kurulu Toplantısı Online Olarak Gerçekleştirildi

  • Üniversitemiz Senatosu, Pandemi sürecine dair yeni kararlar aldı

  • Üniversitemiz bünyesindeki ‘Sanal Kütüphane’ ile milyonlarca yayına erişmek mümkün

  • 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ

  • Üniversitemizde Hocalı Katliamında şehit olanlar anıldı

  • “Tıp ve Sağlık Bilimleri Çalıştayı” gerçekleştirildi

  • Üniversitemiz, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'nin açılışına katıldı