image/svg+xml
image/svg+xml

Engelsiz Fakülte


Mekânda Erişim ve Eğitimde Erişilebilirlik

Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi 2019 yılı Engelsiz Üniversite Ödülleri’nde Mekânda Erişilebilirlik kategorisinde Turuncu Bayrak ödülünü almıştır. Fakültemizde, mekânda erişilebilirlik düzeyini artırmak için yapılan iyileştirmeler engelli öğrencilerimizin bütün ihtiyaçlarına uygun olarak düzenlenmiştir. Fakültemizin fiziki altyapısı engelli öğrencilerimizin rahat hareket edebilecekleri ve herhangi bir güçlükle karşılaşmayacakları şekilde tasarlanmıştır. Engelli öğrencilerimizin idari ve derslik fakülte binalarını rahat bir şekilde kullanabilmeleri için, fakülteye giden yollara, derslik girişlerine, asansör ve merdiven önlerine hissedilebilir zemin (görme engelli yürüme yolu) sistemleri,  merdiven basamaklarına, bölüm girişlerine, öğretim elemanı odalarının girişlerine, idari işlerin yapılacağı odaların girişlerine yön levhaları eklenmiştir. Fakültemize bağlı Mehmet Akif Ersoy Sözel Derslik binasında da engelli öğrencilerimizin kullanımı için fiziki iyileştirmeler yapılmıştır. Bunlar; engelli asansörü, engelli lavaboları, dersliklerde engelli kilidine sahip ayarlanabilir pencereler, bina içerisinde yer hissedilebilir zeminler ve yön levhalarıdır.
Fakültemiz 2021 yılı Engelsiz Üniversite Ödülleri’nde Eğitimde Erişilebilirlik kategorisinde aday gösterilmiştir. Fakültemiz sağlıklı bir şekilde eğitimde erişilebilirliği sağlamak adına gerekli önlemler alınmakta ve çeşitli uygulamalara yer verilmektedir. Bu önlemler ve uygulamaların bir kısmını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Derslerin ses kayıt cihazıyla kaydedilmesine imkân tanınmakta ve/veya engelli öğrencilerimizin derslerin ses kayıtlarına erişimleri sağlanmaktadır.
  • Ders notlarına ve sunumlarına engelli öğrencilerimizin erişimi sağlanmaktadır.
  • Engelli öğrencilerimizin talepleri değerlendirilerek bir gün içinde en fazla iki sınav olacak şekilde sınav programları ayarlanmakta, gerekli durumlarda onların bireysel olarak sınava girmelerine ve farklı formatlarda sınav olmasına imkân sağlanmaktadır.
  • Sınavlarda engelli öğrencilerimize okuyucu ve işaretleyici/yazıcı ve ek süre imkânı tanınmaktadır.
  • Tüm derslerin ders izlencelerinde engellik durumu ile ilgili uyarı bulunmaktadır ve tüm derslerin izlencelerine engelli öğrencilerimizin erişimine açıktır.
  • Engelli öğrencilerimiz için akademik destek, ders partnerliği, derslerde not tutucu ve tutulan notların öğrencilerimize ulaştırılması imkânı sağlanmaktadır. 
  • Ders notlarının ve sunumlarının elektronik formatları, ses kayıtları veya Braille alfabeyle basımı sağlanmaktadır.  
  • Engelli öğrencilerimiz için derslerde ve sınavlarda konuların ve soruların anlaşılırlığını artırmak üzere görsel ve işitsel öğeler kullanılmakta ve yazılı ders materyallerini sese dönüştüren teknolojik materyaller sağlanmaktadır.
  • Fakültemiz web sayfasında bulunan Engelsiz Fakülte Gönüllü Başvuru Formu aracılığıyla engelli öğrencilerimize eğitimlerine destek vermek, sorunlarını dile getirmek ve çözüm önerileri üretmek isteyen üniversitemiz öğrencilerine ve personeline ulaşılmaktadır.